Пилингът (по-просто казано, олющване, по-сложно - ексфолиация) е здравословна за кожата манипулация, която ако превърнете в навик, ще спечелите повече мекота и тонус за своята кожа.
РОЗАЛИ
- Подходящ ли е пилинга за всеки тип кожа?
Първо трябва да знаете че има два вида ексфолиация - естествена и козметична.
Естествената се покрива с едно от свойствата на кожата - да подновява епидермалните си клетки през определени интервали от време. Образуваните първоначално в основния кожен слой клетки се „изкачват" постепенно към повърхността и накрая се вроговяват. Следвайки биологичния си цикъл, роговите клетки умират, т. е. излющват се от повърхността на дермата, за да отстъпят място на други, тръгнали да се „изкачват" нагоре. След 25-годишна възраст обаче този цикличен процес се забавя, което дава възможност на мъртвите клетки да се „струпват" за по-дълго върху кожата. Точно в този момент е необходимо да подпомогнете естествения процес на излющване, като приложите козметична ексфолиация. Добре би било да я превърнете в свой навик, в неотменна грижа за кожата чак докъм 50-годишна възраст. След този предел специалистите съветват пилинг процедурите да се разредят (особено върху лицето).
Що се отнася до адаптацията, ексфолиантите и ексфолиацията са подходящи за всеки тип кожа (дори и за най-сухата), с изключение само на свръхчувствителната и на онази, която страда от розацея. - Ако кожата след пилинг е опъната.
Веднага след отстраняване на пилинг продукта е напълно в реда на нещата да почувствате кожата си някак по-опъната, защото водно-мастният й баланс е леко нарушен. Независимо че усещането изчезва след няколко минути, добре е да я облекчите с крем или хидратираща маска.
Ако при все това усещането за опънатост не изчезне, сигурно не сте използвали пилинг маската според указанията. Принципно трябва да запомните, че подобни маски не бива да престояват повече от 2 мин. върху кожата, като през това време е препоръчително да се втриват в кожата с леки масажни движения (с възглавничките на пръстите).
Друга причина за опънатостта може да е използването на продукт с неподходяща (за вашия тип кожа) формула.
Опитайте с кремообразни пилинг маски, които съдържат омекотяващи съставки и синтетичните им абразивни частици са изключително фини. - Колко често може да се прави пилинг?
Зависи от типа кожа, от начина на живот, от сезона, от климата и т. н. Добре е да сте предпазливи да не използвате пилинг маска повече от един път седмично, за да избегнете рискове от нарушения във водно-мастния баланс на кожата.
Изключения са случаите когато броят на процедурите изрично ви е препоръчан от компетентен козметик. - Вярна ли е, че пилинг-маска не бива да се използва през лятото?
През лятото мъртвите клетки и нечистотиите се натрупват върху кожата със същия ритъм, с който и през зимата. Логично е, че през този сезон дермата се нуждае от ексфолиация. Много хора погрешно смятат, че като излющват кожата си през лятото, „свалят" заедно с роговите клетки и загара си. Напротив - „лятното" олющване благоприятства равномерния загар. Стига обаче да се съобразите с някои особености на сезона, когато пристъпите към тази процедура.
Ако изберете пилинг продукт с по-щадяща формула (която да не нарушава драстично водно-мастния баланс на кожата и да не я прави по-чувствителна за слънчевите лъчи), нежеланите последици от манипулацията се свеждат до нула.
Освен това трябва да запомните, че през лятото ексфолианти трябва да се употребяват по-рядко - един или два пъти месечно.
Друга предпазна мярка е никога да не правите пилинг непосредствено след като сте били изложени на слънце (на плаж или на ски, да речем), защото под въздействието на слънчевите лъчи кожата ви е станала много чувствителна. В този случай ексфолиацията „ще й се стори" твърде агресивна мярка.
Планувайте процедурата за някой ден когато сте си по дълго време у дома и задължително след излющването щедро възнаградете кожата си с дебел слой хидратантен крем. - Най-доброто време за поставяне на пилиг-маска.
Без съмнение - вечерта.
Първо, разполагате с повече свободно време, за да сте по-спокойни.
Второ, вечер кожата „усвоява" максимално всички по-интензивни грижи, съобразени с конкретния й проблем - отпускане, липса на свежест, бръчки, замърсяване и др. Тук е мястото да напомним, че пилинг се прави на изрядно почистена кожа! И трето, точно в този момент, след като цял ден е била изложена на вредните влияния на околната среда, кожата започва своя „отрязък" възстановяване. Пилинг маската се явява облекчаващо този естествен процес средство (и за кожата на лицето, и за тази на тялото), защото почиства порите в дълбочина, освобождава дермата от всички напластени в нея нечистотии, помага й да започне да диша „както трябва" и по този начин отстранява всички допълнителни прегради пред естественото й възстановяване. - Необходимо ли е да се използва пилинг-маска и за тялото?
Да, защото епидермисът на тялото е подложен на същия цикличен процес, както и този на лицето. Освен това през различните сезони (най-подчертано през зимата) точно той страда най-много от липсата на достатъчно количество кислород. Ще му помогнете да започне да диша нормално с 1 - 2 ексфолиации на месец.
Гранулките в пилинг продуктите за тяло са по правило по-големи от в тези за лице. Друга особеност на тази пилинг козметика е, че съдържа специални омекотяващи съставки, които неутрализират хлорната вар във водата за къпане, и че при контакт с водните капки по кожата почистващите й частички се разтварят и образуват свежа и приятна пяна.
Добре е да знаете, че преди нанасяне на пилинг маската тялото трябва да е добре навлажнено под душа. Масажирайте нанесения пилинг продукт с кръгови движения, докато се образува пяна. Започнете от онези места, където кожата е по-дебела (лакти, колене, пети), и действайте по-деликатно там, където тя е по-нежна (гърди, длани и свивки на коленете). След като го нанесете навсякъде, изплакнете тялото обилно с хладка вода (до отстраняването на всички остатъци от нечистотия и гранулки от продукта, полепнали по кожата). В противен случай остатъкът от абразив може да предизвика кожни раздразнения.
След това се подсушете добре с хавлиена кърпа и се намажете обилно с хидратиращ крем. - Краката също се нуждаят от пилинг маска.
През по-голямата част от деня краката са затворени в обувки и са „наказани" да издържат тежестта на човешкото тяло. В контакта с пода или асфалта кожата на ходилата и петите се втвърдява, а понякога се напуква и образува мазоли. Именно тези участъци се нуждаят най-много от пилинг.
Понеже кожата там е много дебела и е лишена от мастни жлези, те трябва обилно да се намазват след това с хидратиращ крем. - Действат ли пилинг маските подмладяващо?
По-старата кожа се възстановява по-бавно, а мъртвите клетки се задържат по-дълго време на повърхността й. Ето защо пилинг кремовете не само че отстраняват, но и стимулират клетъчното възобновяване, като ускоряват процеса на „смяната". В резултат на това кожата изглежда здрава, свежа, гладка и приема по-добре останалите козметични продукти, които обикновено използвате.
РОЗАЛИ